Хуш келибсиз!

Шовот тумани ҳокимлиги

расмий сайтига

*
Манзил: Шовот тумани Туркистон кўчаси 73 уй, 221000 Тел. : (0362) 34-51-882, (0362) 34-53-687

» » » “Yurt kelajagi – 2015” respublika iqtidorli yoshlar tanlovining mamlakat bosqichida 419 nafar o‘g‘il-qiz ishtirok etdi.

Бўлим: Tuman hokimligi / Yangiliklar, 1089

"Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi hamkorligida tashkil etilgan tanlov iste’dodli yoshlarni kashf etish va qo‘llab-quvvatlash, yoshlarning ilm-fan, san’at va zamonaviy texnologiyalar borasidagi izlanishlarini munosib rag‘batlantirishga qaratilgani bilan ahamiyatlidir.

Prezidentimizning 2014-yil 6-fevraldagi "O‘zbekiston Respublikasida yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida tashkil etilgan tanlovning tuman va viloyat bosqichlarida yurtimizning turli hududlaridan minglab yoshlar o‘zlarining yangi g‘oyalari, intellektual salohiyati, puxta biznes rejalari, arxitektura va dizayn sohasidagi loyihalarini namoyish etdi.

Mamlakatimizning turli burchaklaridan kelgan saralangan iqtidorli yoshlar uchun "Lochin" oromgohida o‘tkazilgan tanlovning final bosqichi unutilmas taassurotlarga boy bo‘ldi. Ishtirokchilar turli soha mutaxassislari tomonidan o‘tkazilgan mahorat darslari, seminar va treninglar, madaniyat va san’at vakillari bilan uchrashuv va anjumanlarda qatnashdi. Maxsus ishlab chiqilgan interaktiv dastur bo‘yicha o‘z g‘oyalarini hayotga tatbiq etish usullarini o‘rganish imkoniga ega bo‘ldi.

Tadbir doirasida tashkil etilgan turli davra suhbatlari, ko‘ngilochar dasturlar va sport bellashuvlarida yoshlar yangi do‘stlar orttirdi, bilimini boyitib, tajriba almashdi. Konsertlar, viktorinalar, badiiy ko‘rgazmalar, intellektual bellashuvlar tanlovning yoshlarga xos barkamollik, zakovat va ma’anaviyat bayramiga aylanishida alohida ahamiyat kasb etdi.

– Tanlov doirasida tashkil etilgan ilmiy-amaliy anjumanlar, seminarlarda yoshlarning innovatsion loyihalari va ilmiy ishlanmalari atroflicha muhokama etildi, – deydi "Kamolot" yoshlar ijtimoiy harakati markaziy kengashi raisi o‘rinbosari Sarvar Ashurov. – Shuningdek, oromgohda g‘oliblarning ijodiy ishlariga bag‘ishlangan ko‘rgazmalar tashkil etildi. Arxitektura va dizayn, axborot texnologiyalari, ratsionalizatorlik takliflari va texnik ishlanmalar, an’anaviy va amaliy san’at, adabiyot va jurnalistika kabi yo‘nalishlar bo‘yicha g‘oliblar aniqlandi. An’anaga ko‘ra, har bir nominatsiya bo‘yicha 3, jami 33 nafar g‘olib saralanib, tashkilotchilarning diplom va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi. Eng qiziqarli deb topilgan loyihalar amaliyotga tatbiq etiladi.

Manba: O‘lmas Barotov, Jamshid Norqobilov (surat), O‘zA